ماجرای تکستار فرانسوی
اگر شما مشتری عزیز بدلیل کیفیت بالای لنت های ترمز برند TEXTAR ساخته شده در کشور فرانسه همواره آن را انتخاب می کنید ولی گاهی بدلیل تولید شدن آن در ایران دچار تردید می شوید خواندن ادامه این مطلب می تواند مفید واقع شود.
برند لنت تکستار که عمدتا" در محصولات گروه خودروسازی ایران خودرو (نظیر انواع پژو 206, 405 و ...) مورد استفاده می باشد محصول یک شرکت آلمانی با نام TMD Friction می باشد که در یکی از کارخانه های تولیدی آن در فرانسه به ایران می رسد. این ادبیات تولید در کل اتحادیه اروپا وجود داره که کارخانه و شرکت طراح اصلی در یک کشوری باشه و اون کشور اجازه تولید محصولاتش رو از طریق ایجاد کارخانه در سایر کشورهای هم پیمانش صادر می کند که در مورد آلمان و فرانسه در تولید این برند لنت ترمز ایجاد شده است. این توضیحات از این حیث مهمه که برخی مکانیک های محترم مرغشون یک پا داره و تکستار آلمانی رو تقلب میدونند و به مشتریانشون میگن اصل فرانسه بخری ها!!!!
خوب بریم سراغ اصل بحثمون یعنی تعیین تکلیف لنت تکستار فرانسوی یا ایرانی.
لنت ترمز برند تکستار تا اواخر دهه 70 به کشور وارد می شد که بدلیل قراردادهای خودرویی شرکت پژو فرانسه با گروه های خودروسازی داخل کشور, با برند فرانسه (MADE IN FRANCE) به کشور می رسید. از اوایل دهه 80 یک شرکت قطعه سازی ایرنی طی تفاهمی با شرکت اصلی تکستار آلمان لیسانس تولید این محصول در کشور رو اخذ کرد و به عنوان تامین کننده اصلی گروه خودروسازی ایران خودرو نسبت به تولید لنت ترمز تکستار اقدام نمود.
خوب آب پاکی رو بریزم رو دستتون از اون موقع به بعد با تولید داخلی لنت ترمز تکستار دیگه فرانسه بودن محصول کمی شوخیه دوست عزیز.
حالا این لنت های موجود در بازار که خورده ساخت فرانسه علتش چیه در ادامه تحلیل خواهیم کرد. آنچه ما در بازار میدونیم محصولاتی هم که در دهه 80 در ایران تولید میشدند کماکان ساخت فرانسه روش حک میشدند که علتش میتونه نوع قرارداد شرکت ایرانی با طرف خارجی یا هر علته دیگه ای باشه. از اوایل دهه 90 ساخت فرانسه از روی لنت برداشته شد که گفته ها حاکی از این بود که پایان قرارداد و الزام اداره استاندارد برای این محصول بوده و با اصلاح قالب های ساخت این محصول ما امروز تکستار فرانسه نداریم و تکستار تمام ایرانی شد.
حالا تکستارهای فرانسه که در بازار وجود داره میتونه علت های مختلفی داشته باشه که به برخی از آنها اشاره می کنیم. قاعدتا" در همون ابتدای دهه 80 که تولید ایرانی لنت شروع شد برخی محصولات وارداتی از فرانسه کماکان در انبارها وجود داشت حالا بعد از 15 سال هنوز انبار با لنت تکستار باقی مانده باشه یا نه خدا میدونه و به نظرم دیگه اگر هم باشه تاریخ مصرفش تموم شده است.
با توجه به قوانین حاکم در بخش تجاری کشور واردات از فرانسه وجود ندارد مگر از مسیرهای غیرقانونی یا در مسیرهای خاص که با توجه به تولید مطابق استانداردهای شرکت مالک تکستار در آلمان هیچ توجیه ای برای قاچاق این کالا وجود ندارد.
حالا این وسط گروهی بدلیل بی اطلاعی مشتریان و جهت تامین منافع خودشان با ایجاد تفاوت بین تکستار فرانسه و ایران دارن کسب سود می کنند. آنچه ما در مجموعه هیدیکا ارئه می کنیم بر حسب نوع کشور سازنده نام محصول را میزینم و متاسفانه بر حسب تفاوت قیمت اسمی آنها در بازار عرضه می کنیم. ولی با وجود یکسان بودن کیفیت این دو محصول برخی مشتریان بخاطر بی اطلاعی دائما" تکرار می کنند آقا فرانسه باشه!!!!
البته شاید اون جمله معروف هم درست باشه که میگن هر چیز رو به خودمان تلقین کنیم همون مسئله ظهور پیدا میکنه, واسه همین برخی مشتریان اصرار دارند که تکستار فرانسه را که نصب کردیم ترمزگیریمون نسبت به تکستار ایرانی بهتر شد!!!

قطعا" حق با مشتری است و ما در مجموعه هیدیکا به آن احترام می گذاریم.